Jak se „kují“ pickles?

Vyrobit si doma své vlastní pickles je ve skutečnosti docela jednoduché 😉

Vezmete hodně zelí a příp. nějakou další zeleninu (mrkev, cibuli, brokolici, pórek, česnek, červenou řepu, tuřín, řapíkatý celer, zázvor, …)

zeli

a dáte ji do sklenic

pickles

Letos na jaře jsem objevila pickles. Nejdříve jsem měla velkou chuť na tradiční domácí kysané zelí, ale kde ho vzít? Pamatuji si, že se vždy připravovalo na podzim, z velkého množství zelí najednou a příprava trvala dlouho. Mě by se teď ale hodilo něco, co by šlo připravit v menším množství a bylo to rychleji hotové zrovna, když mám chuť. Pak na mě vykouklo pickles a protože jsem nevěděla, jak na to, zapátrala jsem trochu na internetu. Našla jsem spoustu různých receptů a různých postupů, které vypadaly hodně složitě. Nejprve mě to odradilo, ale pak jsem si řekla, že za pokus nic nedám a přeci jen jsem se do přípravy pustila. Většinou byla doporučována nádoba speciální pro tyto účely, kterou však nevlastním. Přijala jsem to jako výzvu a zkusila pickles v obyčejných sklenicích. Nejprve jsem zkoušela různé kombinace sklenic, které by se navzájem zatěžovaly pro napodobení nádob na kvašení:

Zatezovaci_system

To se mi ale moc neosvědčilo. Pickles se sice výborně povedlo, ale manipulace a uchovávání tohoto „zařízení“ několik dní, nebylo příliš snadné. Navíc jsem sklenic vhodných rozměrů neměla mnoho, ale zbyly mi nějaké sklenice, které už se nedali dát dohromady a taky nějaké nakrájené zelí, takže jsem pokusně zavřela i trochu zelí přímo do sklenic a uzavřela šroubovacím víčkem. Toto pickles se povedlo úplně výtečně a tak od té doby dělám pickles přímo v šroubovacích sklenicích.

Postupuji tedy následovně: nakrájím zelí a cibuli (příp. další suroviny), přidám trošku kmínu a polévkovou lžíci soli zhruba na 1,5 kg čerstvé zeleniny (lze dát vrchovatou lžíci pro slanější chuť výsledného pickles). Vše dobře promíchám a zelí promačkám se solí. Pak nechám několik hodin uležet. Uleželou zeleninu natlačím do sklenic tak, že nechám přebytečnou vodu odtéct. Natlačím zeleninou úplně plnou sklenici. Šťáva, kterou zelenina a hlavně zelí pustí, mi nikdy nechyběla, spíše jí vždy hodně přebývalo. Dobře uzavřu šroubovacím víčkem a nechám stát při pokojové teplotě 4 dny. Poté uschovám v lednici, kde nám pickles vydrží i měsíc, pokud udělám velkou várku zelí najednou. Déle než měsíc jsem ho zatím nikdy neuchovávala, takže nemohu říct, jak dlouho vydrží uchované v lednici, aniž by se zkazilo. My jsme ho vždy dříve snědli.

Nalozeni_pickls

Nakrájenou, osolenou a uleželou zeleninu dáme do sklenic.

Umackani

Je zapotřebí zeleninu do sklenic pořádně natlačit.

pickles_male_sklenicky

Hotové pickles z červeného a bílého zelí

Vyzkoušela jsem také tzv. vodní pickles. To spočívá v tom, že nakrájíte zeleninu na kousky, ty dáte do sklenice, osolíte, zalijete vodou, zavřete a počkáte 4 dny, co z toho vzejde. S výsledkem prvních pokusů jsem nebyla příliš spokojená. Zelenina se sice nezkazila, ale ani se s ní nic moc nestalo. Kvašení příliš neprobíhalo, pokud jsem zeleninu zalila jen vodou.

Jednou, když jsem nakládala pickles z mladého, jarního zelí mi zbylo hodně šťávy z pickles a bylo mi líto ji vylít. Přemýšlela jsem, jak ji využít, až mě napadlo, že zkusím naložit vodní pickles v zelné šťávě místo vody. Což se velmi osvědčilo a od té doby si při nakládání zelného pickles udělám na závěr ještě pár sklenic vodního z přebytečné zelné šťávy. Nejvíce mi chutná kombinace naložené mrkve, brokolice, cibule a česneku.

Vodni_pickles

Vodní pickles – zelenina naložená v přebytečné šťávě ze zelného pickles

Pickles můžete jíst jen tak samotné, jako příloha k hlavnímu jídlu, přidat do salátů nebo polévek:

Pickles

Pickles ze zelí připraveno k snědku.

Pickles_zdobené

rajcatovy_salat02

Rajčatový salát s pickles brokolicí

salat_pickles

Salát s pickles a rajčátky

Polévka_pickles

Rajčatová polévka se zelným pickles a s kousky vodního pickles posypaná pórkem

4 komentáře u „Jak se „kují“ pickles?

 1. Tereza

  Já dělám pickes uplně stejně, až na to, že sklenice nezašroubuji víčkem, ale nechám je otevřené někde v temném koutě. (tedy do té otevřené sklenice jsem ještě položila další menší sklenici plnou vody na zatížení)
  Několik dní se pak na povrchu tvoří bublinky a pěna (takže zelenina kvasí). Po 3 dnech pěna zmizí a tím je kvašení dokončeno. Pak teprve sklenice zavřu a dám do lednice.

  1. Bjetka Nečadová Autor příspěvku

   Dobrý den,
   dělávala jsem pickles taky tímto způsobem, že jsem jej ze shora zatížila, ale připadalo mi to složité a s víčkem to funguje stejně dobře, tak proto teď už dělávám takto přímo ve sklenici a zavřené víčkem. Bjetka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *