Kešu-kokosový jogurt

Vyzkoušela jsem nové postupy a to fermentaci kokosových a ořechových veganských jogurtů. Jsou výborné 🙂

Používám tato kvalitní veganská a raw probiotika a pro inspiraci jsem si přečetla recept na raw fermentovaný kokosový veganský „jogurt“.

Protože jsem neměla po ruce mladé kokosy, recept jsem vyzkoušela s použitím strouhaného kokosu v bio a raw kvalitě. Vzniklý jogurt byl chuťově výborný a celkově nebyl špatný, jen byl hustý, že by se dal krájet. Myslím, že právě mladý kokos obsahuje více vody než strouhaný sušený a proto jsem v dalších pokusech dávala více vody.

Také jsem experimentovala s kombinací kokosu a dalších oříšků, protože samotný strouhaný kokos nejde rozmixovat do úplně hladké konzistence.

Nejvíce jsme si oblíbili jogurt z této kombinace kešu oříšků a kokosu (v příchutích vanilková a kakaová):

Jogurty01

Suroviny:

Kešu ořechy namočíme min. na dvě hodiny (můžeme i déle, klidně přes noc), poté vodu slijeme a kešu oříšky dobře propláchneme. Do mixéru dáme oříšky, strouhaný kokos, 1 hrnek vody, probiotika (vysypeme z kapslí) a vanilku, příp. další koření. Pečlivě rozmixujeme a ke konci mixování přidáme druhý hrnek vody. Vzniklou směs nalijeme do sklenic a necháme fermentovat 6 hodin při pokojové teplotě a následně 6-20 hodin v lednici. Při chladnější teplotě probíhá fermentace pomaleji.
Sklenice neplníme až po okraj, jogurt by mohl v průběhu fermentace přetéct. Můžeme průběžně ochutnávat a délku fermentace přizpůsobit vlastní chuti. Čím déle necháme fermentovat, tím více bude jogurt zakysaný.

Jogurt můžeme uchovávat 2-3 dny v lednici (ale bude postupně dále zrát).

Jíst můžeme jogurt jen tak nebo můžeme servírovat např. s banánem a strouhaným kokosem.

Jogurt_banan_kokos01

4 komentáře u „Kešu-kokosový jogurt

 1. Vendula Balová

  Kolik množství jogurtu budu mít z tohoto množství v receptu?
  Děkuji za odpověď
  Vendy

  1. Bjetka Autor příspěvku

   Z uvedeného množství jsem připravila jogurty jako vidíte ve dvou sklenicích, dohromady to bylo cca 600ml. Na množství přidané vody záleží jak bude jogurt hustý a kolik ho ve výsledku bude. Bjetka

  1. Bjetka Nečadová Autor příspěvku

   Dobrý den,
   chuťově je tento jogurt sladký (i bez přislazování), taková kokosová chuť 🙂 . Konzistencí záleží, jak dobře se kokos rozmixuje, fermentací už se nestane více hladký než je. Bjetka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *